KIERMASZ WIELKANOCNY w Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego

I KIERMASZ WIELKANOCNY odbędzie się w Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim już w sobotę(6.04). Wstęp jest wolny. W godzinach od 10:00 do 16:00 na turystów i odwiedzających czekać będą liczne atrakcje:

  • warsztaty wykonywania palm, oklejanek gąbińskich i łowickich oraz kartek okolicznościowych (10:00 – 15:00). Warsztaty poprowadzą twórczynie z regionu gąbińskiego – Barbara Wieczorek i Daniela Tomasik oraz łowickiego – Maria Ciechańska. Pod ich okiem będzie można wykonać tradycyjne „pisanki” ozdabiane miniaturowymi, misternymi wycinankami (w postaci wzorów solarnych, roślinnych i zwierzęcych) wykorzystywanymi dawniej również do ozdabiania wiejskiej izby. Tydzień przed Niedzielą Palmową zachęcamy też do wykonania własnoręcznie tradycyjnej palmy, której głównymi elementami były: gałązki wierzbowe, tzw. „kotki” z drzewa postrzeganego w tradycyjnej kulturze ludowej jako miłujące życie – wierzby, elementy wiecznie zielone w postaci np. bukszpanu oraz kwiaty bibułowe.
  • stoiska ze świątecznymi ozdobami, rękodziełem ludowym i tradycyjnymi potrawami
  • wystawa fotograficzna „Wielkanoc na Mazowszu. Chodzenie za polem” (czynna do 28 kwietnia 2019)
    Chodzenie za polem zwane też „chodzeniem z chorągwią” to jeden z wielkanocnych, wiosennych zwyczajów, który przetrwał do czasów współczesnych jeszcze w kilkunastu wsiach na Mazowszu Łowickim, m.in. w Płaskocinie, Sromowie, Łaguszewie, Boczkach, Błędowie, Bobrownikach, Zabostowie, Gogolinie, Kompinie, Strzelczewie. W literaturze etnograficznej traktującej o obrzędowości dorocznej jest on jednak prawie zupełnie nieobecny. Obchodzenie pól w Łowickiem jest mało znanym, a bardzo ciekawym zwyczajem o rozbudowanych funkcjach obrzędowych. Mamy tutaj przede wszystkim do czynienia z corocznym symbolicznym potwierdzaniem granic pól przynależnych do danej wsi, a także z elementami magii agrarnej zabezpieczającej uprawy przed gradobiciem i innymi odżywiołowymi kataklizmami. Chodzenie za polem ma też charakter tajemniczego rytuału inicjacyjnego, dziejącego się pod osłoną nocy. Muzeum Mazowieckie w Płocku jest jednym muzeum posiadającym w swoim archiwum pełen fotoreportaż z całonocnego chodzenia za polem, a autorzy wystawy – Magdalena Lica-Kaczan i Grzegorz Piaskowski – pierwszymi etnografami, którzy wzięli udział w tym udział.
  • koncert pieśni wielkopostnych, wielkanocnych i dyngusowych w wykonaniu Warmińsko-Mazowieckiej Kompanii Śpiewaczej (15:00 – 16:00). Warmińsko – Mazowiecka Kompania Śpiewacza – zajmuje się praktykowaniem tradycyjnych śpiewów nabożnych dyktowanych rytmem roku liturgicznego. Działania Kompanii Śpiewaczej oparte są o stale prowadzone badania terenowe na Mazowszu, Podlasiu i Roztoczu. Znajomość ze śpiewakami tych regionów umożliwia członkom Kompanii poznawanie pieśni i kontekstów wykonawczych w drodze bezpośredniego przekazu.

Skład zespołu: 
Maciej Żurek – śpiew, skrzypce
Mateusz Niwiński – śpiew, skrzypce, lira korbowa
Robert Burdalski – śpiew, basetla
Marek Szwajkowski – śpiew, bęben

W czasie koncertu wykonane zostaną pieśni pasyjne, wielkanocne Dyngusy i Racyjki. Koncerty Warmińsko- Mazurskiej Kompanii Śpiewaczej przybierają charakter spotkania śpiewaczego i tym razem uczestnicy będą mieli również okazję do wspólnego śpiewania z wykonawcami.

Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim jest obecnie najmłodszym skansenem w Polsce (otwartym w dniu 14 października 2018 roku), jednym z dwóch muzeów na wolnym powietrzu w Polsce poświęconym osadnictwu olenderskiemu nad Wisłą i jedyną tego typu instytucją w regionie Mazowsza. Położny jest w malowniczym miejscu, 700 m od Wisły, pośród pól, łąk i lasów łęgowych, na Nadwiślańskim Obszarze Krajobrazu Chronionego, graniczącym z obszarem Natura 2000.

źródło/tekst: Materiały prasowe z Muzeum Mazowieckiego

foto: Pixabay.com

DJ

Dodaj komentarz

Close