Bandyci co raz bezczelniejsi – teraz podają się za policjantów

Metody działania oszustów stają się coraz bardziej wyrafinowane. Podczas jednej z prób pozyskania pieniędzy sprawcom prawdopodobnie udało się przekierować rozmowę telefoniczną na numer alarmowy 112, aby uwiarygodnić swoje działanie.

 

Popularną niegdyś metodę “na wnuczka” coraz częściej zastępuje metoda “na policjanta”, o czym przekonał się we wtorek pewien senior z Gostynina.

Sprawca, aby uśpić czujność seniora, podał swój wymyślony stopień, imię i nazwisko, a także numer identyfikacyjny i nawiązał do tematu zasadzki na oszustów okradających rachunki bankowe. Polecił seniorowi podać swój numer telefonu kontaktowego i następnie zadzwonić na numer 112 celem potwierdzenia planowanej akcji.

Senior dał się przekonać, że rozmawia z prawdziwymi policjantami i dokonał wypłaty kilku tysięcy złotych ze swojego konta bankowego. Oszuści cały czas kazali też 66-latkowi nie rozłączać się w trakcie pobierania gotówki z banku.  Na szczęście czujność seniora i zweryfikowanie telefonicznych poleceń w jednostce policji uchroniły go przed utratą oszczędności.

Policjanci apelują, aby młodsze osoby uczulały rodziców czy dziadków przed ludźmi, które będą chcieli wykorzystać ich życzliwość. Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

foto: Pixabay

Piotr Zawierucha

 

Dodaj komentarz

Close