[video] Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Płocku – Podsumowanie

[video] Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Płocku - Podsumowanie

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Płocku

 

Dzisiejsze święto obchodzone jest w ramach upamiętnienia uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 roku. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie ustawa regulująca ustrój prawny państwa.
Święto Konstytucji 3 Maja ustanowione zostało w 1919 roku, gdy Polska odzyskała niepodległość. Sejm Ustawodawczy podjął uchwałę, według której święto 3 Maja zostało uznane świętem narodowym. Po II wojnie światowej zwyczaj obchodów powrócił i trwał aż do 1946 roku, kiedy doszło do masowych demonstracji studenckich.Od tego czasu władze komunistyczne zabroniły publicznego świętowania i organizowania obchodów 3 Maja. Wszelkie próby manifestowania były w tych dniach tłumione przez milicję.
Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócone zostało dopiero w 1990 roku. Pierwsze po przerwie uroczyste obchody odbyły się na Placu Zamkowym w obecności ówczesnego prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego. Od 2007 roku święto 3 maja obchodzone jest także na Litwie.

Po oficjalnych obchodach 3-majowych Płocczanie mogli podziwiać artystyczne występy różnych grup z Płocka.O 12:30 odbył się pokaz wyszkolenia taktycznego oraz sprawności fizycznej I LO CN-B im. Polskich Spadochroniarzy. Kwadrans później miał miejsce pokaz tańców narodowych w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Wisła.  O godzinie 13:15 osoby przebywające na płockiej starówce mogły sfotografować się z aktorami stowarzyszenia Teatr Per Se.

Dodaj komentarz

Close