WOJCIECH GRZYMAŁA: Rękoczyny w Płockiej Galerii Sztuki!

W piątek (1 lutego) miał miejsce wyjątkowy wernisaż płockiego artysty Wojciecha Grzymały.

O godzinie 18 w Płockiej Galerii Sztuki odbył się jubileuszowy wernisaż wystawy „Rękoczyny” Wojciecha Grzymały, urodzonego w Płocku i obchodzącego w lutym swoje 70. urodziny Wojciecha Grzymały, ilustratora i rysownika.

Po wieloletnim, pobycie w Nowym Jorku i nowozelandzkim Auckland po powrocie do Europy i zamieszkaniu w Anglii, artysta powrócił również do rodzinnego miasta. “Rękoczyny” tworzą rysunki i ilustracje, wykonane w technikach tuszu (rysunek tuszem), aerografu (miniaturowy „pistolet” do malowania precyzyjnego) czy akwareli, a także rzeźby, okładki płyt, grafiki cyfrowe, biżuteria.

Wystawa w Płockiej Galerii Sztuki jest próbą spojrzenia na blisko pięćdziesięcioletnią twórczość Wojciecha Grzymały. Najstarsze z prac pochodzą z lat 70. ubiegłego wieku, a najnowsze powstały w minionym roku.

 Pierwsze rysunki opublikowałem w piśmie Politechnik w 1971. Pierwsze teksty w Szpilkach w 1975. Wygrałem też mój pierwszy ogólnopolski konkurs na rysunek satyryczny i zaraz potem dostałem propozycję prowadzenia Galerii Na Kółkach. Przyjechaliśmy też do Płocka, ustawiliśmy wystawę na rynku koło teatru, pamiętam – przyszedł Sankowski, pryncypialnie kiwał głową…

Wspomina artysta w książce “Płock na emigracji” Mirosława Łakomskiego.

To, co chciałbym powiedzieć, jest na ścianach

Powiedział podczas piątkowego otwarcia wystawy Wojciech Grzymała

W ubiegłym roku skończyłem niezwykłe I Prywatne Liceum Plastyczne imienia Władysława Drapiewskiego w Płocku, dlatego z wielką przyjemnością obejrzałem około 200 prac artysty, do czego i Państwa bardzo serdecznie zachęcam – bo warto. Wystawa będzie otwarta do 3 marca w Płockiej Galerii Sztuki przy ulicy Henryka Sienkiewicza 36, 09-402 Płock.

Przemysław Sztupecki

Jeden komentarz

  1. Panie Wojtku, urodzinowo – dużo zdrowia, zawsze optymizmu i weny!

Dodaj komentarz

Close
%d bloggers like this: